A szódabikarbónát a házban, ház körül sokféleképpen felhasználhatjuk, így a kerti munka során is jó hasznát vehetjük. A nátrium-hidrogénkarbonát, vagy köznapi nevén szódabikarbóna) enyhén lúgos, vízben jól oldódó só. A savakat semlegesíti, és közben szén-dioxid szabadul fel.
A környezetre ártalmatlan, élelmiszerboltok háztartási osztályán olcsón beszerezhető.
Íme a szódabikarbóna felhasználási módjai a kertben:
• Természetes gombaölő szer. Keverjünk el 4 teáskanál szódabikarbónát 4 liter vízben. A keveréket felhasználhatjuk a rózsák feketefoltossága ellen, valamint a szőlő termésén és levelein, amikor a fürtök kezdenek megjelenni.
• Lisztharmat elleni szer. Keverjünk jól össze 1 evőkanál szódabikarbónát 4 liter vízzel, 1 evőkanál étolajjal és 1 evőkanál folyékony mosogatószerrel, majd töltsük kézi permetezőbe. Használjuk hetente. A kijuttatásnál kerüljük a napos, meleg órákat.
• A rózsabokrok megfiatalítása. Keverjünk össze 1 teáskanál szódabikarbónát, 1/2 teáskanál tiszta ammóniával és 1 teáskanál keserűsóval 4 liter vízben. Ez a mennyiség elegendő négy, fényét vesztett bokor régi csillogásának helyreállítására.
• Gyomirtó és gyomosodást gátló szer. A járdalapok, térkövek közötti résekbe szórt szódabikarbóna elpusztítja az ott kihajtott gyomféléket, és megakadályozza az újak növekedését.
• Tarack ellen. Az irtandó tarackot locsoljuk meg egy kevés vízzel, majd szórjunk rá egy jó adag szódabikarbónát. A tarack pár napon belül elpusztul. Arra ügyeljünk, hogy a környező fűre ne jusson!
• A káposztaféléket károsító hernyók elleni szer. Keverjünk össze egyenlő arányban szódabikarbónát és lisztet, majd a keverékkel hintsük meg a hernyók számára igencsak vonzó fejes káposztát, kelkáposztát, brokkolit. A kártevők megeszik a keveréket a levelekről és 1-2 nap alatt elpusztulnak. Szükség szerint ismételjük meg az eljárást.
• A paradicsom megédesítése. Hogy az érett paradicsomszemek még édesebbek legyenek, szórjunk egy kevés szódabikarbónát a kifejlett növények töve köré.
• A talaj pH-értékének ellenőrzése. Nedvesítsük meg a talajt, majd szórjunk rá egy kis szódabikarbónát. Ha a szódabikarbóna pezseg, a talaj savas kémhatású, pH-értéke 5 alatti.
• A kerti kártevők kedvének szegése. Hintsük meg a kert földjét szódabikarbónával. A nyulaknak, hangyáknak, ezüstös pikkelykéknek, csótányoknak és hasonlóan kártékony társaiknak nem lesz az ínyükre, így inkább elkerülik a kertünket. A szódabikarbóna közvetlenül a meztelen csigára szórva is hatásos. De vigyázzunk, csak a kártékony puhatestűt hintsük meg vele, a környező növényekre ne jusson! Forrás: hobbikert
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!