A műtét komoly beavatkozás, amelyhez csak végső esetben kellene folyamodni, hiszen minden műtétnek vannak kockázatai, amelyekről a betegeknek joguk van tudni.
Ezek közé tartoznak a sokk, a vérzés, a sebfertőzés, a mélyvénás trombózis, a tüdőszövődmények, a vizeletvisszatartás és az altatás körüli problémák.
Nem mindenki jó jelölt a saját döntésen alapuló műtétekre. Egy műtét előtt sok mindent kell mérlegelni, például a beteg életkorát, az általános egészségi állapotát, a kórtörténetét, a betegsége súlyosságát, a végrehajtandó műtét típusát, a beteg véleményét/preferenciáit, valamint a gyógyszerekkel, eljárásokkal és terápiákkal szembeni tűrőképességét.
Hiába bagatellizálnak egy beavatkozást - mondván? rutinműtét - azt egy pillanatra se felejtsük el, hogy a műtét visszafordíthatatlan beavatkozás, beleértve a véglegesen eltávolított szerveket, a műtétből eredő új egészségügyi problémák és egyéb nemkívánatos események vagy akár hibák kockázatát. Ezért a róla való döntés megfontolt megközelítést igényel.
10 kérdés, amelyet fel kell tenni egy műtét előtt
- Biztos, hogy a műtét a legjobb megoldás a betegségemre?
- Milyen lehetséges kockázatai és szövődményei vannak a műtétnek?
- Milyen arányban sikeresek ezek a műtétek a hozzám hasonló betegeknél?
- Mennyi a várható felépülési idő?
- Milyen rövid és hosszú távú hatásai vannak a műtétnek az általános egészségi állapotomra?
- Milyen aneszteziológiai eljárások állnak rendelkezésre, és mik ezeknek a kockázatai?
- Mennyi tapasztalattal rendelkezik Ön az ilyen műtétek elvégzésében?
- Kell-e valamiben változtatnom az életmódomon a műtét előtt?
- Milyen kellemetlenségekre számíthatok a műtét után, és hogyan fogják csillapítani a fájdalmaimat?
- Milyen költségei vannak a műtétnek, és pontosan mit tartalmaznak ezek a költségek?
(Dr. Rosia Parrish, természetgyógyász és okleveles funkcionális orvoslással foglalkozó szakember által összeállítva.)
Kérdések, aminek a sebészek nem örülnek
Úgy képviselhetjük leghatékonyabban az érdekeinket, ha minden kérdést felteszünk, amire választ szeretnénk kapni. De az internet is tele van listákkal, hogy mit érdemes megkérdezni az orvostól egy adott műtét előtt.
Dr. Dewan ortopéd sebész, aki blogja egy lépéssel továbbmegy, és olyan kérdéseket gyűjt össze, amelyeknek a sebészek általában nem örülnek. Például ilyeneket:
- Ön párhuzamosan végez két műtétet? (Azaz, az sebész két páciens közt cikázik a műtőben.) Ez egy bevett gyakorlat, amellyel néha visszaélnek. Fontos tudni, hogy a műtét mely részeit fogja a választott sebész végezni, és melyeket az asszisztensei.
- Fogunk találkozni a műtét után? Ezt a feladatot az asszisztensekhez vagy gyakornokokhoz delegálják.
- Milyen gyakran végez ilyen műtétet?
- Ezek milyen arányban sikeresek?
- Elhalaszthatom a műtétet?
- Milyen számlát fogok kapni a műtét után? Ha magánklinikán zajlik a műtét, ezt feltétlenül A sebésznek segítenie kell abban, hogy Ön a műtét teljes költségével tisztában legyen, beleértve a létesítmény használatát, az érzéstelenítést, az implantátumokat, a felszerelést stb.
- Mondott már le valaha műtétet a mentális vagy fizikai állapota miatt?
Ezen kérdések tisztázása segít a döntésben, hogy vállalod-e a beavatkozást, illetve hogy biztosan az adott orvos a legjobb hogy elvégezze azt.
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!