Az enyhe tél, a korán beköszöntött jó idő és a sok csapadék nagyon kedvez a kártevők elszaporodásának. Idén pedig komoly gondban lehetnek a kiskert tulajdonosok is. Az édes sárgarépa és a petrezselyem nem csak a mi kedvencünk. A sárgarépa légy és lárvája kimondottan rajong ezekért a zöldségekért, és a szakemberek szerint idén komoly fenyegetést jelentenek. Az ágyásokban megjelenő lárvák a gyökérnövényekből táplálkoznak. A növény nem fejlődik, elveszíti ízét és tápanyagtartalmát. A sárgarépa légy gyorsan elszaporodik. Évente 2-3 nemzedéke fejlődik, báb alakban a talajban telel. A lárva az, a gyökereket, a kifejlett rovar a leveleket károsítja.

Az ágyásokban megjelenő lárvák a gyökérnövényekből táplálkoznak. A növény nem fejlődik, elveszíti ízét és tápanyagtartalmát. A sárgarépa légy gyorsan elszaporodik. Évente 2-3 nemzedéke fejlődik, báb alakban a talajban telel. A lárva az, a gyökereket, a kifejlett rovar a leveleket károsítja.

Ezek a jelek utalhatnak arra, hogy a sárgarépalégy megkezdte a kiskertben a pusztítását:

•    először egy lila árnyalat jelenik meg a tetején, majd sárgára vált és kiszárad;
•    számos repedés és lyuk van a gyökérnövényeken;
•    a gyökér megváltoztatja az alakját, meghajlik, áthúzódik.
Ha lila levelű répát vagy petrezselymet fedezünk fel, azt azonnal ki kell szedni a sorból, hogy a lárvák ne másznak az egészséges gyökérzetre.

A sárgarépalégy pusztítását egyszerűbb megelőzni, mint utólag orvosolni.

Nézzük, mit tehetünk:

• Megelőző intézkedésként tartsuk be a vetésforgót, tehát ne ültessük kétszer egymás utáni évben ugyanoda. A sárgarépa lárvák második generációjának lárvái gyakran ősszel jelennek meg a kertekben, és bebábozódva áttelelnek.

• Az ültetéshez válasszunk egy napos, termékeny és jól szellőző helyet. Az árnyékos, nedves helyek kedveznek a kártevők szaporodásának.

• Az ültetés előtt a petrezselyemmagokat kálium-permanganát oldattal érdemes átitatni. Elpusztítja a kórokozó mikroflórát az anyag felületén és erősíti a jövő növény immunitását.

• Válasszunk olyan fajtákat, amelyeket kifejezetten a sárgarépa gyökérléggyel szembeni ellenálló képessége miatt tenyésztettek. Kérjünk felvilágosítást erről a vetőmag boltban.

• Ritkábban szórjuk el vetéskor a magokat. Ez azért fontos, mert így nem kell annyit később ritkítani.  A földből kihúzott sárgarépák illata sajnos mágnesként vonzza a répalegyeket.

• A sárgarépa elvetése után pár napig takarjuk le a zöldségágyakat a szélein rögzített gyapjúval vagy geotextiliával, hogy megakadályozzuk az alacsonyan repülő nőstény legyek petelerakását.

• A sárgarépaágyást erős illatú kísérőnövényekkel, például vöröshagymával, metélőhagymával vagy fokhagymával vegyük körbe mellé. Ezeknek a karakteres szaga távol tartja a legyeket. A körömvirág megvédi a zöldeket a fonálférgektől, a hagymát a sárgarépa legyektől.

• Ha csak a tavasz végén ültetjük el a sárgarépát, elkerülhetjük az első generációs legyek szaporodási időszakát. Sajnos a második hullámra már júliustól számítani lehet, így nem biztos, hogy az idő húzása a legjobb megoldás.

• A zeller és a paszternák a sárgarépával rokon, hasonlóan illatos növények. Lehetőség szerint ezeket a növényeket ne ültessük egymás közelébe, vagy mellé, mert sírás lesz a vége.

• Egyszerű légypapír, vagy a gazdaboltokban kapható ragadós csapda remek mechanikai védekezés lehet a kifejlett rovarokkal szemben.

 

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!