Az altatóorvos részletesen elmondja a szabályokat.

Dr. Horváth Gábor aneszteziológus elmondta, mi baj lehet abból, ha nem tartjuk be a szabályokat. Természetesen a szabály csak tervezett műtét esetén él, életmentő beavatkozások során értelemszerűen nem számít, mi van a gyomorban.

'Elektív, vagyis tervezett műtétek esetén mindig ez a megoldás. azért nem szabad telt gyomorral lenni, mert ahogy elaltatjuk a pácienst, főleg ha még refluxa is van, vagyis a gyomorszáj nem zár rendesen, akkor elalvás után visszajön a gyomortartalom. Felkerül a garatba, majd bemehet a légcsőbe. Ott kiválthat súlyos kémiai reakciót is, főleg ha nagyon savas, és akár végső soron súlyos tüdőgyulladáshoz is vezethet, ami akár a páciens életébe is kerülhet'.

Víztiszta folyadékot 3 órával előtte lehet inni utoljára, de tejterméket már tilos, mert az nem ürül ki olyan gyorsan a gyomorból. Enni 6 órával altatás előtt lehet utoljára, de mindig tanácsosabb hosszabb időkkel számolni.

'Ha a gyomor teli, de muszáj műtenünk, akkor különböző technikákkal oldjuk meg azt, hogy a gyomortartalom nehogy visszaköszönjön. A beteg nagyon gyorsan van elaltatva, és közben van egy műfogás, aminek az a lényege, hogy a gyűrűporcot nagy erővel odanyomjuk a beteg  nyakához, amivel az ember összelapítja a nyelőcsövet. Ez elég kellemetlen, de ha bármi ekkor feljön, az ott is marad. Eztán villámgyorsan kell intubálni, tubust betenni. Maszkos lélegeztetés ilyenkor szóba sem jöhet, mert az műhiba'.

Ha a műtét nem sürgős, olyan helyzet is akad, amikor egyszerűen kivárják azt az időt, amíg a gyomor üres lesz, és biztonsággal megkezdődhet a műtét.

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!