Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársa – aki a Koronavírus Kutató Akciócsoportnak is tagja – korábban úgy nyilatkozott, hogy sokakban él tévhit a koronavírus vakcinával kapcsolatban.
Hogy lehet, hogy ilyen gyorsan elkészült a koronavírus vakcina?
Óriási szerencsénk, hogy találkoztunk már más koronavírussal (SARS-1 és MERS), így elég sok tudás gyűlt össze. Sok kísérleti eredmény tehát már készen állt, éveket sikerült spórolni így a fejlesztéssel. A humán tesztelésre sem kellett annyit várni, mint alapesetben, hiszen a világméreteket öltött koronavírus járvány miatt szántak pénzt a kísérletekre, és orvosokból, tesztalanyokból is volt bőven jelentkező, továbbá a bürokratikus út is jelentősen lerövidült.
Aki megkapta a koronavírus vakcinát, tovább tudja adni a fertőzést, ha koronavírusos lesz?
Eddig arra van egyértelmű válasz, hogy a koronavírus vakcina megóv-e a súlyos lefolyású covidtól, és egyáltalán, a megbetegedéstől, amire a válasz az, hogy igen. Azt azonban egyelőre még nem tudni, hogy a beoltott és tünetmentes emberek képesek-e átadni a koronavírus fertőzést.
Okozhat-e allergiás reakciót a koronavírus vakcina?
Az immunitásért felelős mRNS molekulát zsírmolekulákba csomagolják, Kemenesi szerint ez okozhat egyeseknél allergiás reakciót. Kemenesi kiemelte: a koronavírus sokkal nagyobb veszélyt jelent, mint az ellene kifejlesztett oltóanyag okozta allergiás reakció, ami egyébként is keveseknél fordul elő.
Azok, akik már átestek a koronavírus fertőzésen, körülbelül 3 hónapig természetes védettséget szereztek, ezért első körben kimaradnak az oltásból, hogy a többieknek jusson oltóanyag.
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!