A világon évente egy magyarországnyi ember hal meg magas vérnyomás okozta betegségben, a világ felnőtt lakosságának pedig harmada szenved ebben a betegségben, azonban csak fele van tisztában az állapotával. Magyarországon a szakellátás hat-hét milliárd forintot költött egymillió magas vérnyomásban szenvedő ember kezelésére, és 30 milliárdot 2,8 millió ember vérnyomásgyógyszereinek ártámogatására.
A magas vérnyomás az esetek többségében az életmóddal befolyásolható megbetegedés. Az ételekkel bevitt sómennyiség mértékének csökkentéséért Magyarország sokat tett, hiszen a közétkeztetésben már 2014 óta rendelet szabályozza az elkészített ételek sótartalmát.
Egy felmérés azonban azt mutatta, hogy a közétkeztetésben részt vevő cégek hatvan százaléka tartja csak be a jogszabályban foglaltakat. A megelőzés a legfontosabb! A megfelelő táplálkozás, a rendszeres mozgás, a dohányzás mentes életvitel mind hozzájárul a szervezet normális vérnyomásértékéhez.
A magas vérnyomás egy komoly betegség, a hazai szív- és érrendszeri halálozások leggyakoribb okozója. Becslések szerint Magyarországon egymillió ember élhet úgy magas vérnyomással, hogy nem tud róla, ezért is fontos, hogy évente legalább egyszer megmérjük ezt az értéket.
Óváry Csaba, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet főigazgatója elmondta, hazánkban évente 30 ezer stroke-ot regisztrálnak, ennek több mint fele a magas vérnyomásra vezethető vissza. Úgynevezett agyi kisérbetegséget is okozhat hypertonia, amelynek egyik lehetséges következményeként tartják számon a demencia és az Alzheimer-kór kialakulását. A szakember úgy fogalmazott, hogy a megelőzés a kezünkben van, hiszen ha idejében kiderül a betegség, akkor a súlyosabb, egészséget romboló folyamatok mérsékelhetők, megelőzhetők.
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!