A kórházi ágyak 20 százalékát kell fenntartani a covidos betegek számára, a 200 fő feletti idősotthonokban biztosítani kell a lélegeztetés feltételeit, a vírusátvitel szempontjából magas kockázatú műtétek előtt szükség lesz PCR-tesztre - olvasható többek között Kásler Miklós EMMI-miniszter legújabb, járványkezeléssel kapcsolatos utasításában.
Új miniszteri utasítást adott ki a koronavírus-járvány kezelésével kapcsolatban Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztérium vezetője. A felmentést nem kapott intézményekben az eddig 10 százalék helyett az ágykapacitás 20 százalékát kell fenntartani szükség esetére a koronavírusos betegek számára.
Valamennyi 200 főnél nagyobb létszámú idősotthonban biztosítani kell a gépi lélegeztetés feltételeit, különösképpen a non-invazív lélegeztetőgépeket. (Az idősotthoni lélegeztetés különösen figyelemreméltó rendelkezés, miután a gépek kezeléséhez szükséges szakszemélyzet hiányáról már lapunk is többször írt, az idősotthonokban pedig egyáltalán nem dolgoznak ilyen képzettségű szakemberek - a szerk.)
Kásler utasítása szerint a higiénés szabályok fokozott betartása mellett foglalkoztathatók a 65 évesnél idősebb egészségügyi dolgozók.
Fertőzésgyanús és igazoltan pozitív beteg nem szállítható a következő intézményekbe:
- Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet
- Országos Klinikai Idegtudományi Intézet
- más intézmények akut szív- és érrendszeri megbetegedéseket ellátó szervezeti egységei
- Országos Onkológiai Intézet
- más intézmények daganatos betegeket ellátó szervezeti egységei
- gyermekkórházak, klinikák
- diabéteszeseket ellátó egység
- pszichiátriai intézet, osztály
- immunhiányos betegeket ellátó egység
- geriátriai egység, krónikus osztály
- szülészet
- fogyatékosokat ellátó intézet.
Utasítása szerint figyelemmel arra, hogy a koronavírusos betegek ellátásába dolgozók rendkívüli terhelésnek vannak kitéve, ezért számukra 'kiemelt kalóriatartalmú ételek, élelmezés' biztosítása szükséges.
Amennyiben a koronavírus-fertőzött meghal és a kórtörténetében olyan betegség vagy állapot szerepel, ami önmagában is halálhoz vezetett volna, akkor a halottvizsgálati bizonyítvány ezeket kell elsődlegesen feltüntetni, a koronavírus fertőzést pedig úgy, mint kísérőbetegség, illetve állapot, ami az alapbetegségtől független, de hozzájárulhatott a halálhoz. Ha az elhunyt kórtörténetében nincs más betegség, akkor a koronavírus fertőzést kell alapbetegségként feltüntetni - olvasható a miniszteri utasításban.
A SARS-CoV2 vírus átvitelének szempontjából magas kockázatú, elektív műtétek előtt szükség van egy negatív eredményű PCR-tesztre - áll az új eljárásrendben. A mintavétel az elektív beavatkozást tervező ellátóhely feladata.
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!