Szabályozza a vércukorszintet, csökkenti a koleszterinszintet, az érelmeszesedés kockázatát, és növeli a nők termékenységét is.

 Az endokrinológusok szerint napi egy adag puliszka fogyasztása 60%-kal csökkenti a pajzsmirigy rendellenességek által okozott mentális betegségek kockázatát.

Sőt, mi több, a puliszka szabályozza a vércukorszintet, csökkenti a koleszterinszintet, az érelmeszesedés kockázatát, és növeli a nők termékenységét is.

 

Egy Rucăr-Bran régióban – ahol a puliszka szinte soha nem hiányzik a helyi románok asztaláról – végzett antropológiai kutatás kimutatta, hogy a 65 évesnél idősebb nők 9%-a nagyon intenzív petefészek-aktivitást mutatott, amely egyben azt is jelenti, hogy aktív nemi életet is élnek ebben a korban.

Bár sokan azt gondolják, hogy a puliszka hizlal, a valóság teljesen más: a puha puliszkában négyszer kevesebb kalória van, mint a kenyérben, a keményre főzöttben pedig kétszer kevesebb.

Támogatja az epe kiválasztását és eltávolítását is, miközben csökkenti az epehólyag gyulladását, alkalmas az epeúti diszkinézia, emésztési zavarok és epehólyag-gyulladás kezelésére is.

Az epekövek kiküszöbölése érdekében az alábbi kezelés ajánlott:

– Reggel 8 órakor fogyasszunk egy szelet pirítóst friss tehénsajttal.
– 10 órakor helyezzünk a máj és az epehólyag környékére forró kamillateába áztatott törülközőt. A borogatást 15 perc elteltével cseréljük le, ezt a műveletet ismételjük meg néhányszor.
– Déli 12 órakor fogyasszunk egy tál forró tejbegrízt.
– 12 óra 30 perckor helyezzünk egy forró puliszkával teli törölközőt a máj környékére. Fontos, hogy a puliszka forró legyen, hogy lehetővé tegye az epevezeték kitágulását, és ezáltal az epekövek eltávolítását.
– 15 perc elteltével igyunk meg 100 ml testhőmérsékletre melegített olíva- vagy napraforgó olajat, rögtön utána pedig egy citrom frissen kifacsart levét.
– 17 órakor igyunk egy csésze édesítetlen kávét.

Ezzel a módszerrel természetes módon eltávolíthatjuk az epekövet. Ezt a kezelést természetesen csak orvos beleegyezésével végezzük el.

Hogy készítsük el a puliszkát? Sokan hibáznak az elkészítésekor. Íme, pontosan mennyit kellene főzni:

Számos recept létezik az elkészítésére, a módszerek régiónként változnak, valamint függenek a hozzávalóktól, illetve a szakács képzelőerejétől is.

Az egyik legtradicionálisabb és legegyszerűbb étel a túrós puliszka (sózott juhtúróval készül). A múltban a puliszka helyettesítette a kenyeret, amely valódi luxuscikknek számított a parasztcsaládoknál.

A puliszkát minden étkezéshez frissen főzzük, és melegen fogyasztjuk.

Az alábbiakban bemutatjuk Nicolae Curelea professzor receptjét, aki a moldovai konyha igazi mestere, és a gasztronómia iránti szenvedélyből népszerűsíti a hagyományos román konyha receptjeit.

Mire van szükségünk?

  • 3 csésze tej;
  • 1 teáskanál só;
  • 1 evőkanál vaj;
  • másfél csésze kukoricaliszt;
  • 200 g sós túró;
  • 1 doboz tejföl;

Így készítsük el:

Egy fazékban melegítsük fel a tejet a sóval és 1 teáskanál vajjal, amíg forrni nem kezd. Szórjunk bele 1 evőkanál kukoricalisztet. Amint a tej forrni kezd, öntsük hozzá a maradék kukoricalisztet, és keverjük erőteljesen egy fakanállal körülbelül egy percig.

Ezután adjuk hozzá a túrót és a maradék vajat. Vegyük kisebbre a lángot, és kevergessük alaposan, mindig ugyanabba az irányba. Látni fogjuk, hogy a puliszka megvastagodik, és elválik az edény oldalától. 10-15 percen belül késznek kéne lennie.

Borítsuk ki a kész puliszkát egy előmelegített tálra. Ezután szeletekre vágjuk, és forrón tálaljuk. Fogyaszthatjuk húsételek, hal, tojás mellé, vagy egyszerűen csak egy kis tejföllel.

A kukorica gazdag telítetlen zsírsavakban (85-90%), sok szénhidrogént, keményítőt, albumint, B-vitamint, E-vitamint, K-vitamint, vasat, foszfort, magnéziumot, cinket, káliumot és rostokat tartalmaz. Főzés közben veszít ugyan valamennyit a benne lévő tápanyagokból, de azoknak még így is több mint 60%-át megőrzi.

A kukoricának összehúzó, vizelethajtó, gyulladáscsökkentő és tonizáló hatása van, elsősorban táplálékként (gabonafélék) használják, de gyógynövényként is alkalmazható. A hagyományos román konyha egyik legrégebben használt alapanyaga a kukoricaliszt.

Mivel többféle B-vitamint, különösen B1-vitamint tartalmaz, hatékonyan csökkenti a stresszt, jótékony hatással van az idegrendszer, az izmok és a szív működésére is, és elősegíti a vörös vértestek termelődését.

E-vitamin tartalmának köszönhetően véd az ízületi gyulladástól, csökkenti a koleszterinszintet, és ezáltal az érelmeszesedés és a szívroham kockázatát. Elősegíti a sejtek megújulását is. Ezenkívül a főtt kukorica káliumot is tartalmaz, amely szükséges az izmok és a szív megfelelő működéséhez.

Ha kenyér helyett puliszkát fogyasztunk, csökkenthetjük a savtúltengést, és a gyomorfekély tüneteit is, mivel a kukorica, amellett, hogy csökkenti a savasságot, enyhe nyugtató hatással is rendelkezik.

A kukoricában található szénhidrátok energiával látják el a szervezetet, és megakadályozzák a zsír lerakódását. Mérsékelt fogyasztása fogyáshoz is vezethet, hiszen olyan molekulákat tartalmaz, amelyek elősegítik a zsírlebomlás folyamatát.

Ugyanakkor az A-vitamin, amelyet szintén tartalmaz a kukorica, természetes antioxidáns, amely nagyon fontos a szervezet megfelelő működése és a gyors anyagcsere szempontjából, és ezáltal elősegíti a fogyást.

Mivel rostokban gazdag, szabályozza a bélműködést. Nagyon jó vízhajtó, és rendszeresen fogyasztva megakadályozza a víz visszatartását a szervezetben. Méregtelenítés céljából fogyaszthatunk kukoricabajusz teát is.

A Kölni Egyetem sejtbiológusai nemrégiben felfedezték, hogy a kukoricaszemekben találhatók arachinsavból és palmitinsavból származó anyagok rendkívül fontosak a szervezetnek. Ezek a bizonyos anyagok kémiai szempontból zsírsavak, ketosavak, amik a palmitinsav és az arachinsav oxidációjával keletkeznek.

A puliszka fogyasztása szabályozza a vér glükóz koncentrációját, ezért hasznos a cukorbetegek számára.

A puliszka szerepet játszhat a szervezet méregtelenítésében és a belek tisztításában. A kukoricában található anyagok méregtelenítő hatása megkönnyíti a májnak a mérgező anyagok semlegesítését, jelentősen csökkentve ezáltal a májelégtelenség és a cirrózis kockázatát.

A kukorica nem tartalmaz glutént, így gluténérzékenyek is fogyaszthatják, és helyettesítheti a rizst, a búzát és más glutént tartalmazó gabonaféléket. Segít megelőzni a tüdőrákot, magas béta-kriptoxantin tartalma miatt. A benne lévő zeaxantinnak köszönhetően pedig védi a szemet.

A-vitamin tartalmának köszönhetően enyhíti a megfázás tüneteit. Terhes nők számára biztosíthatja a megfelelő mennyiségű folsavat.Segít az immunrendszer megerősítésében és a vastagbélrák megelőzésében. Jó hatással van a közérzetünkre, hangulatunkra.Segít fenntartani a kognitív képességeket, és magas tiamin (B1-vitamin) tartalma miatt akár 10% -kal is lelassítja az agy öregedési folyamatát.

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!