Te döntesz, hogy a rossz megszokást mikor hagyod el!

A friss, illatozó fehér lisztből készült péksüteményekről nagyon nehéz lemondani, még annak ellenére is, hogy tudjuk nagy mennyiségben sokat árthatnak.

Nem kell azonban teljesen kivágni az étkezésekből a ropogós zsömléket és croissantokat, manapság nagyon sok finom pékárút vásárolhatunk, melyek teljes kiőrlésű gabonából készülnek. A most következőkben bemutatjuk, mivel helyettesítheted a fehér lisztet!

Fehér méreg

Sokszor fehér méregként is emlegetik szervezetünk három legnagyobb ellenségét: a sót, a cukrot, és a lisztet. Több oka is van, hogy a fehér liszt károsan befolyásolja az egészséget. A finomított liszt készítése közben megfosztják a gabonát a legtöbb tápanyagban gazdag részétől, így az ebből készült táplálék nagyon egyoldalú lesz. Miután pedig elfogyasztottuk, azonnal felszívódik, amint eléri a beleket. Az eredmény, hogy végül megemeli a vércukorszintet, pontosan úgy ahogyan a cukor is. Ezzel ellentétben a teljes kiőrlésű gabonákat sokkal hosszabb ideig kell emészteni, és miután felszívódik, a test energiává bontja le.

Tehát mindez azt jelenti, hogy miután elfogyasztottuk az ételt a szervezetnek két választása van: azonnal elégeti, vagy zsírként tárolja. Általában a fehér kenyeret hacsak éppen nem dolgozzuk le azonnal zsírként fogja tárolni szervezetünk. Ha pedig mindez nem lenne elég, a fehér liszt és a cukor nagyon hasonlóan befolyásolja az energiát, a szerveket és az egészséget, mindkettő fő támogatója lehet a súlygyarapodásnak. Íme néhány egészséges alternatíva helyette!

Teljes kiőrlésű liszt

A teljes kiőrlésű kenyér jóval több rostot és fehérjét tartalmaz, mint fehér változata, éppen ezért elősegíti az emésztést és csökkenti a zsír koleszterin tartalmát. Megtalálható benne számos olyan értékes tápanyagban gazdag összetevő, mint a csíra, vagy a korpa. Összehasonlítva a fehér finomított liszttel több mint 40%-al több B-vitamint, folsavat, cinket, kalciumot, rezet és rostot tartalmaz. Mindez elősegíti az egészséges emésztést, a tápanyagok felszívódását, a stabil vércukor és inzulinszintet, valamint csökkenti a zsír és koleszterinszintet a szervezetben.

A teljes kiőrlésű lisztet fontos, hogy légmentesen zárt tartályban tároljuk szobahőmérsékleten. Az ilyen liszt általában sűrűbb, mint a sima fehér, így az ételek is kicsit nehezebbek lehetnek. 

Zabliszt

Egy kutatásból kiderült, hogy 17%-al csökkent a koleszterinszintje azoknak, akik naponta két szelet zablisztből készült kenyeret ettek. A zabról régóta tudjuk, hogy jelentős fehérjeforrás, és nagy mennyiségben tartalmaz B-vitaminokat, E-vitamint, kalciumot, vasat, és egyéb egészséges ásványi anyagokat. Az amerikai Food and Drug Adminitration megerősítette, hogy a zabban található béta-glükán nevű oldható rost közvetlenül kapcsolódik a koszorúér betegségek csökkentéséhez. A kutatási eredmények szerint, a béta-glükán a 2. típusú cukorbetegség kialakulásának csökkentésében is fontos szerepet játszhat, mivel segít egyensúlyban tartania vércukorszintet.

Tönkölybúzaliszt

A tönkölybúza közeli rokonságban van a búzával, mondhatnánk úgyis, hogy az unokatestvére, szinté gazdag rostokban, kétszer annyit tartalmaz, mint a fehér liszt. Magasabb vízoldhatóságának köszönhetően a tönkölybúzaliszt könnyebben emészthető, mint a búza. Emellett számos tápanyagot tartalmaz, megtalálható benne a csíra, és a korpa is, kiváló forrása a mangánnak, a foszfornak, a B3-vitaminnak, a magnéziumnak, és a réznek. Így több, mint 20%-át fedezi az ajánlott napi vitamin és ásványi anyag bevitelnek, és kiválóan erősíti immunrendszerünket. Gazdag rosttartalma miatt tisztítja a beleket, javítja a vérkeringést, csökkenti az érelmeszesedést.

Kölesliszt

A köleslisztet hihetetlenül magas ásványi anyag tartalom jellemzi, éppen ezért népgyógyászok az öregedés egyik legjobb ellenszerének tartják. Gazdag kalciumban, vasban, foszforban, magnéziumban, és káliumban. Jó hatással van az arcbőrre, és a vérszegénység ellen is hatásos gyógymód lehet. 

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!