Lehet, hogy rossz a vakcina? Vagy nem indult be az immunrendszer?

Egyre több tapasztalattal rendelkezünk az oltásokkal járó mellékhatásokat illetően. Hányinger, izomfájdalmak, hidegrázás, fáradékonyság és láz – ezek valamennyien normálisnak tekintett velejárói az oltásnak. Amennyiben ez a normális, akkor felmerül a kérdés, hogy kell-e aggódni azoknak, akik a vakcina felvételét követően semmilyen mellékhatást nem tapasztaltak.

A szakemberek azon a véleményen vannak, hogy sem a mellékhatások megjelenése, sem pedig azok hiánya nem ad okot az aggodalomra. Az, hogy a mellékhatások típusa és súlyossága egyéntől függően miért változó, meglehetősen komplex, és részleteiben ma sem megértett jelenség.

Annyi azonban leszögezhető, hogy a vakcinációval járó mellékhatások az immunválasszal vannak összefüggésben, és ezzel magyarázható az, hogy az idősebb személyek – akiknek az immunrendszere gyengébb – kisebb mértékben tapasztalják meg ezeket a hatásokat.

Ha valaki védőoltást kap, akkor az oltóanyagot a szervezete idegenként ismeri fel, ami gyulladást generál. Ez a folyamat vezethet a leírt mellékhatásokhoz. Néhány embernél ez a gyulladás-generálás enyhébb lehet.

Számos tényezőtől, életkortól, egészségi állapottól, genetikai adottságoktól is függ az, hogy a szervezet miként reagál az oltásra. A vizsgálatok alapján a magasabb ösztrogén-szint kifejezettebb mellékhatásokkal áll összefüggésben. Azoknál, akik korábban már átestek a Covid-19-en, hosszabb ideig tarthat, mire megszabadulnak az oltás utáni panaszoktól. A környezeti tényezőknek, a táplálkozásnak és a stressz-szintnek is lehet szerepe abban, hogy a szervezet miként reagál a védőoltásra.

A vakcina típusa is befolyásolja azt, hogy milyen gyakorisággal lép fel mellékhatás. Egy a JAMA tudományos folyóiratban megjelent közlemény szerint a második adag Moderna vakcina után az oltást felvevők 75 százaléka tapasztalt valamilyen mellékhatást. Ez az arány a második adag Pfizer-vakcinával oltottak körében 64 % volt. A legkevesebb jelentett mellékhatás az egydózisú Johnson & Johnson vakcinához köthető,- igaz, hogy a hatékonyság is ebben az esetben a legalacsonyabb.

A számok arra mutatnak rá, hogy a vakcina hatékonysága nincs kapcsolatban a beadást követően fellépő mellékhatásokkal. Például, a Pfizer vakcina kipróbálása során a résztvevők körülbelül fele mondta azt, hogy valamilyen mellékhatást tapasztalt. Miközben ők valamennyien, függetlenül attól, hogy tapasztaltak-e mellékhatásokat, magas fokú védelemmel rendelkeznek a koronavírussal szemben.

Összegezve: ha valakinél nem lépnek fel az oltást követően mellékhatások, az nem jelenti azt, hogy a vakcina nem hatásos.

Mindenki immunrendszere különböző, és teljesen normális az, ha valaki mellékhatásokkal reagál a védőoltásra, mint ahogy az is normális, ha mellékhatások nélkül telnek az oltást követő órák, napok.

Jó tudni, hogy a vakcinák mellékhatásai néhány napon belül elmúlnak. Aggodalomra csupán az adhat okot, ha több nap elteltével is tapasztalhatók a mellékhatások vagy az oltás helye 24 óra elmúltával válik még vörösebbé, érzékenyebbé vagy duzzadtabbá. Ezekben az esetekben orvoshoz fordulás javasolt.

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!